Zabawy weekendowe
Materiał: kasztany
1.      Liczenie, przeliczanie, porównywanie kasztanów:
a)      Zabawa: „ Kto ma więcej kasztanów” – kasztany znajdują się na ziemi. Na sygnał dziecko wspólnie z rodzicem zbiera kasztany. Następnie liczą i porównują ilość kasztanów.
b)      Zabawa  „Czyj kasztan jest większy”- rodzic i dziecko biorą po 10 kasztanów ( najlepiej różnej wielkości) i układają je w szeregu. Rodzic lub dziecko wskazuje, który w kolejności kasztan porównują i czy wygrywający kasztan ma być mniejszy czy większy. Następnie ustalają wynik, który można zapisywać.
2.      Układanie:
a)      Zabawa „Taki sam schemat”- rodzic układa schemat np. kształt, literę.   Zadaniem dziecka jest jak najdokładniejsze odtworzenie wzoru.
b)      Zabawa „Rytmy” – z kasztanów o różnym kształcie lub wielkości rodzic układa rytmy ( np. mały, mały duży) zadaniem dziecka jest odpowiednia kontynuacja.
3.      Gry pamięciowe:
a)      Memory- na oczku kasztana przyklejamy kropki z plasteliny w  różnych kolorach. (po dwa kasztany w danym kolorze) . Następnie kasztany zostają odwrócone tak aby nie było widać koloru i wymieszane. Zadaniem graczy jest odnalezienie jak najwięcej par.
b)      „Kubeczki”- do zabawy potrzebujemy dwóch lub trzech identycznych kubków. Pod jeden z kubków rodzic  chowa kasztan i przesuwamy kubeczki. Zadaniem dziecka jest odgadniecie gdzie jest kasztan..
4.       Ćwiczenie motoryki małej:
a)      Zabawa: „Buteleczki” – zabawa polega  na jak najszybszym wkładaniu kasztanów do butelki.
b)      Zabawy sensoryczne- do miski wrzucamy kasztany i wybrane małe przedmioty.  Zadaniem dziecka jest ich odnalezienie.
c)      Zabawa „Kasztankowe korale”- w kasztanach robimy dziurki ( dobrze zrobić jest je zrobić wiertarką).  Zadaniem dziecka jest nawlekanie Kasztanów na sznurek .
d)      Zabawa „ Transport kasztanowy”- przenoszenie kasztanów za pomocą szczypiec np. do grilla lub łyżeczki z jednego pojemnika do drugiego.
5.      Ruchowe:
a)      Rzucanie kasztanem do celu. Urozmaiceniem może być namalowana na podwórku tarczy z punktami.
b)      Zabawa „Spacerek”- chodzenie bosymi stopami po torze przygotowanym z kasztanów.
c)      Zabawa „Kasztanowa winda”- podnoszenie stopami kasztanów z podłogi.
d)      Bieg z kasztanem na głowie.
e)      Bieg z kasztanem pod broda tak  aby nie wypadł.
6.      Twórcze:
a)      Mandala jesienna- układanie mandal np. z kasztanów i orzechów.
b)      Malowanie kasztanami- malujemy kasztany farbą i wrzucamy do pojemnika na którego spodzie leży kartka papiery. Następnie dziecko potrząsa pojemnikiem i tworzy obraz.
7.      Zabawy na zewnątrz:
a)      Zabawa „Do mety’ – rodzic wyznacza linie startu i mety. Następnie wspólnie z dzieckiem stają wspólnie na linii startu i próbują w 3 rzutach rzucić swój kasztan w pobliże linii mety.
b)      Detektywi- na spacerze rodzic wyznacza wybrany okres czasu ( np. 3 minuty) w czasie których dziecko ma znaleźć jak najwięcej kasztanów.



Opracowała: Karolina Hortecka pedagog specjalny

Niektóre pomysły zaczerpnięte z Internetu. 

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

LAPBOOK

Nauka robienie pomponów

Pomysł na prezent