Obrazki logiczne


           Umiejętność logicznego myślenia można rozwijać na wiele sposobów. Ciekawą propozycją ćwiczeń logicznego myślenia są obrazki logiczne.Są to łamigłówki polegająca na zaczernianiu pól diagramu. Zamalowane  pola utworzą rysunek. 

Znalezione obrazy dla zapytania obrazki logiczne
Obrazek ze strony: www.wydawnictwologi.pl/obrazki-logiczne

To, które pola trzeba zamalować , wskazują liczby obok diagramu. Liczby z lewej strony każdego wiersza określają, ile grup zakolorowanych  pól jest w danym rzędzie i ile pól jest w każdej grupie.
Np. 1 2 4 oznacza,że w danym rzędzie mają być trzy grupy pól, w których w jednej grupie ma być jedna zakolorowana kratka, w drugiej dwie a w trzeciej cztery. 
Wyodrębnienie 3 kolejnych liczb mówi nam o tym, że pomiędzy grupami zakolorowanych  pól występuje przynajmniej jedno wolne  pole. Może być ono zaznaczone pustą białą kratką lub x . Analogicznie jest z liczbami u góry diagramu. Obrazki czarno-białe są klasyczną wersją, ale czasami można spotkać wersję z wieloma kolorami, w której pola diagramu koloruje się zgodnie z kolorem liczb. Pola z dwoma różnymi kolorami nie muszą mieć białego pola pomiędzy sobą. 
Rozpoczynając rozwiązywanie obrazka należy zacząć od miejsc, które są pewne.



1
5
4
2
4
2





3  1





4





4





1  1


























Tak więc w powyższym przykładzie kolorujemy na początku drugą kolumnę, która wskazuje nam,że wszystkie kratki w niej mają być zakolorowane. Również w drugim rzędzie od góry mamy pewność jak mają zostać zakolorowane kratki ( trzy kratki zakolorowane, jedna kratka pusta, jedna kratka zakolorowana).


1
5
4
2
4
2




3  1
x
4




4




1  1

























Uzupełniając pewniki widzimy następne pewne miejsca. W pierwszej kolumnie ma być zakolorowana tylko jedna kratka i jest ona już zakolorowana więc w pozostałe miejsca możemy wstawić x. W trzecim i czwartym  rzędzie widzimy, że jedna kratka z pięciu jest pusta więc musimy zakolorować pozostałe cztery. W pierwszym rzędzie mamy jedną kratkę zakolorowaną więc kolorujemy drugą a w pozostałe miejsca wpisujemy x.

1
5
4
2
4
2
X
x
x
3  1
x
4
X
4
X
1  1
x
























Po kolejnych ruchach widzimy, iż w kolumnie trzeciej  musi być x bo cztery z czterech wskazanych kratek są zakolorowane. Również musimy wpisać x w kolumnie czwartej gdyż dwie z wskazanych dwóch kratek są zakolorowane. Zaś w kolumnie piątej zakolorujemy czwartą brakującą kratkę.
W ten sposób kończymy rysunek .

1
5
4
2
4
2
X
x
x
3  1
x
4
X
4
X
1  1
x
x
x





















W internecie możemy odnaleźć wiele obrazków logicznych o różnym poziomie trudności. Istnieją również aplikacje na telefony i tablety z takimi obrazkami.

Zachęcam do wspólnego rozwiązywania obrazków z pociechami.

Opracowała Karolina Hortecka

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

LAPBOOK

Nauka robienie pomponów

Pomysł na prezent